Oplever du herreløse cykler på din grund?
Hvis du oplever herreløse cykler på din grund, er du selv ansvarlig for at fjerne dem.
Her kan du læse mere om, hvordan det står til med cyklismen i Aarhus.
Udover cykelstier, brede veje, cykelgader og supercykelstierne må du faktisk gerne cykle på store dele af gågadenettet i Aarhus. Kun enkelte steder, skal man stå af cyklen og trække.
Læs mereDer er hjælp at hente i byen, hvis din cykel mangler luft, du trænger til at få justeret sadlen, eller du vil have opbevaret din cykel sikkert.
Læs mereI en cykelgade er bilisten gæst og skal tage særligt hensyn til cyklisterne. I Aarhus har vi cykelgader i Midtbyen, uden for Ringgaden og i Universitetsparken.
Læs mereMan kan i byrummet støde på efterladte cykler, men hvad sker der egentlig med alle de herreløse cykler i Aarhus?
Læs mereMed en bycykel kan du let og fleksibelt komme rundt i Aarhus - eksempelvis det sidste stykke til arbejde eller studie fra tog, bus eller letbane.
Læs mereGiv os et praj, hvis du oplever gener på din cykeltur.
Læs mereArbejdet med at etablere et net af supercykelstier mellem Aarhus Midtby og en række forstæder er godt i gang. Her kan du finde mere information om de enkelte ruter, og hvornår de forventes færdige.
Læs mere