I et nyt forsøg sætter vi 40 sensorer ned i asfalten på seks centrale cykelruter i og omkring Aarhus. Sensorerne måler cykelstiernes temperatur, og det giver vores Vintertjeneste bedre forudsætninger for at vurdere, om der er brug for en salt- eller fejeindsats på den enkelte cykelsti.

Se kort med cykelstrækningerne

Temperaturmålingerne er udgangspunkt for en ny sms-service til dig som cyklist. Tilmelder du dig vores nye forsøg herunder, vil du i løbet af vinteren få sms'er med venlige opfordringer til at tage cyklen. Vi skriver til dig, når vi vurderer, at du kan have glæde af en venlig påmindelse om, at cykelstierne er gode at køre på. Det kan være på dage, hvor det har sneet eller på dage, hvor det er koldt. Du behøver altså ikke længere overveje, om vejret tvinger dig til at lade cyklen stå – den overvejelse kan du overlade til os.

Klik her og tilmeld dig vores sms-service

Ved tilmelding skal du vælge, hvilken rute der er relevant for dig. Du får kun sms’er, når der er noget at fortælle om din valgte rute. Du kan altid vælge en ny rute eller afmelde dig helt, hvis servicen ikke længere er noget for dig.

Vores sms-service gør det nemt for dig at beslutte, om du skal hoppe på cyklen på kolde vinterdage. Det er vores fornemmeste opgave at få dig sikkert frem og tilbage på cykelstierne, og derfor bruger vi hvert år rigtig mange ressourcer på at holde stierne gode. Vores nye sms-service med venlige påmindelser om gode cykelforhold skal gerne få dig til at tage cyklen på dage, hvor du ellers var kommet på job på anden vis – på den måde gør du noget godt for både dig selv, miljøet og din pengepung.

Vi har nedsat 40 sensorer på seks cykelstrækninger i kommunen:

  • Søftenvej ved Høgemosevej -> Hasle Ringvej
  • Lystrupvej ved Asmusgårdsvej -> Randersvej ved Nordre Ringgade
  • Silkeborgvej -> Vestre Ringgade
  • Brabrandstien ved Byleddet – Åbrinksvej
  • Skanderborg ved Kolt -> Søndre Ringgade
  • Oddervej ved Beder -> Strandvejen

Se kort med cykelstrækningerne

Kører du på en eller flere af ovenstående strækninger kan du få glæde af vores sms-service.

OBS: Der er kun sat sensorer i cykelstierne i retning mod Aarhus. Du skal altid køre efter forholdene og sænke farten, hvis du er usikker på, om der kan være glat.

Vi skriver til dig, når vi vurderer, at du kan have glæde af en venlig påmindelse om, at cykelstierne er gode at køre på. Det kan være på dage, hvor det har sneet eller på dage, hvor det er koldt. Vi skriver altså ikke til dig hver vintermorgen. Husk, du skal altid køre efter forholdene og sænke farten, hvis du bliver usikker på, om der er glat.

Vores Vintertjeneste har mange års erfaring med at læse vejrprognoser og rykke ud med saltspredere og fejemaskiner, når vejret kræver det. I 2022 får Vintertjenesten et nyt værktøj i form af sensorer sat direkte ned i cykelstierne. Sensorerne måler cykelstiernes temperaturer, og på den baggrund kan Vintertjenesten bedre vurdere, om der er brug for en indsats.

Vi holder øje med temperaturen i cykelstier på seks cykelruter. Det er ikke sikkert, at vores sensorer dækker hele din rute til og fra det, du skal, ligesom det kan være, du afviger fra den rute, vi måler temperaturer på. Der er kun sat sensorer i cykelstierne i retning mod Aarhus. Vi kan ikke garantere, at der ikke er glat på eller omkring de enkelte stier, og derfor skal du altid køre efter forholdene og sænke farten, hvis du er usikker på, om der er glat.

Den danske vinter er lunefuld. Selvom Vintertjenesten gør sit allerypperste for at sikre gode cykelstier, så kan der være enkelte steder, hvor det er glat. Ingen kan garantere knastørre cykelstier, og derfor skal du altid køre efter forholdene og sætte farten ned, hvis du er usikker på, om stien er glat. Især broer risikerer at blive glatte, når temperaturen nærmer sig frysepunktet. 

OBS: Der er kun sat sensorer i cykelstierne i retning mod Aarhus. Du skal altid køre efter forholdene og sænke farten, hvis du er usikker på, om der kan være glat.

Har du spørgsmål om saltning og snerydning, kan du hente hjælpe her

Hvis forsøget med sensorer i cykelstier skal være succesfuldt, har vi brug for din feedback. Har det været nemt at tilmelde sig? Læser du de sms'er, vi sender dig? Motiverer de dig til at cykle på kolde dage? Hvad kan vi gøre bedre? Det vil vi gerne vide.

Klik her og giv os din feedback

Du kan altid afmelde dig sms-servicen ved at klikke her